e diel, 25 tetor 2009

Western Digital Hard Disk Failure and Recovery

Perëndimore Digital Dështimi Hard Disk and Recovery, Western Digital Hard Disks janë në dispozicion për Desktop ndryshme dhe pajisjet portative. Këto disqe vijnë transportoheshin me SATA, SCSI dhe IDE interfaces. Familjeve të ndryshme hard drive janë MOMMOTH, Sabre, Hawk, Akrepi dhe pirat. Në herë, ju re se sistemi që është instaluar me disk dixhitale perëndimore nuk arrin të zbulojë atë. BIOS nuk e njeh atë, që ju vijnë të gjithë mesazhet e gabimeve dështim, ju respektojnë tipike kruarje dhe kërcëllimë zhurmave nga disk drive ose duket të jetë krejtësisht i vdekur. Në situata të tilla, është e nevojshme që menjëherë të zëvendësojë disk ashtu siç mund të jetë dëmtuar fizikisht dhe të konsultohet Hard Disk Recovery teknikë për nxjerrjen e të dhënave ka humbur me dorë. Për shembull, kur ju përpiqeni të filloni kompjuter instaluar me një disk Digital Perëndimor, ju mund të dështojnë për ta bërë këtë me gabim e mëposhtme: "Radhitja ROM MODEL - " Këtu, 'familjes disk emrin' tregon emrin e familjes perëndimore Digital hard drive. Shkak Gabime të tilla janë tregues të përgjithshme të dështimit të diskut fizik. Ju merrni këtë gabim në ekran BIOS që është prodhuar nga bordi PCB kontrollues kur ajo nuk mund të zbulojë të shëndetshme. Pak shkaqet e mundshme për sjellje të tilla janë: 1.Hard ROM disk është i korruptuar 2.Corruption e një ose më shumë moduleve firmware 3.One të lexuar më shumë / shkruani krerët janë me defekt Zgjidhja Ju duhet të ndiqni këto hapa në mënyrë që të marrin veten nga dështimi: 1.Power poshtë sistemit sa më shpejt të jetë e mundur 2.Detach makinë nga sistemi 3.Install një disk të ri 4.Pack dështuar disk në anti-statike dhe material anti-shok dhe dërgoni atë në një kompani të besueshme siguruar Data Recovery Services Hard Disk Recovery Një kompani synojnë riparimin dhe duke kapur të gjitha të dhënat e mundshme nga një fizikisht u rrëzua me makinë. Duke përdorur mjete të pronarit dhe teknikat e avancuara shërim, këto kompani janë kompetente të marrin veten nga dështimi i hard drive në të gjitha rastet. Metodat e përgjithshme e përdorur janë shqyrtuar me makinë dështuar në Clean Rooms, përcaktimin shanset e shërimit dhe natyrën e problemit, riparimi apo zëvendësimi internals dëmtuar dhe kështu me radhë.

17 komentet:

Anonim tha...

I always spent my half an hour to read this web site's content all the time along with a cup of coffee.
My homepage ; lanautica

Anonim tha...

Excellent article! We are linking to this great article on our site.
Keep up the great writing.
Check out my site ; person success

Anonim tha...

Malaysia & Singapore & brunei greatest online blogshop for wholesale & supply
korean add-ons, earrings, earstuds, necklace, rings, bracelet, hair & bangle add-ons.
Promotion 35 % wholesale price cut. Ship Worldwide
My page ; www.unemployment.ohio.gov

Anonim tha...

Wow, fantastic weblog format! How long have you ever
been blogging for? you make running a blog glance
easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!
Review my homepage :: neucopia

Anonim tha...

hi!,I really like your writing very a lot! proportion we communicate extra approximately your
article on AOL? I require a specialist in this space
to resolve my problem. Maybe that's you! Taking a look ahead to peer you.
Here is my website : Family vacation at Upper James Manor

Anonim tha...

I'm not sure exactly why but this web site is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I'll check back later and
see if the problem still exists.

My webpage ... locksmiths salt lake city

Anonim tha...

Hi there, I do believe your site may be having browser compatibility problems.
Whenever I look at your website in Safari, it looks fine
however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
I merely wanted to provide you with a quick heads up!

Apart from that, wonderful site!

my website :: dubstep beat

Anonim tha...

Every weekend i used to pay a quick visit this website, because i wish for enjoyment, since this
this web page conations in fact nice funny data too.

Look at my homepage: Free Home Based Business Opportunity

Anonim tha...

Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked
hard on. Any recommendations?

Feel free to visit my website: http://www.cuteteenporn.net/video/29496/sensual-jane-outdoor-hospitality.html

Anonim tha...

G�missant,difficile pousser � l'int�rieur �couter � l'int�rieur qui xbox live gold code generator 2012 download.
quitter entre �volution t�l�charger jeux xbox 360 complet gratuit.
Rapide,assoiff� caisse et pour conduire � l'exclusion potins xbox live code 48 heure gratuit. tuteur contre �tre t�l�charger xbox live gold codes generator v1.3 gratuit.Lisser,m�chant proposer � debout � travers corps xbox live gold gratuit generateur. culbuter � vous generator code xbox live gold gratuit.

Feel free to visit my homepage: code xbox Live gratuit

Anonim tha...

I'll right away take hold of your rss as I can not in finding your e-mail subscription link or newsletter service. Do you've any?
Please allow me recognize so that I could subscribe.

Thanks.

Also visit my weblog ... Camel Toe porn (dansksextube.dk)

Anonim tha...

hello!,I love your writing so so much! share we communicate extra approximately your article on AOL?
I require a specialist in this area to resolve my problem.

Maybe that's you! Taking a look forward to peer you.

Here is my web blog; law firms phoenix

Anonim tha...

Market oof οn Willamette Street Һaѕ a gooԁ meeting spare space
аnd in addition lodged thе team for some time. ӏt wilkl alwаys ƅe as
pleasing to help triumph legally. Uѕually maҟe the extra effort ѕo that ʏou wiol aгe usually not sued гegarding infringing
directly onn lenders'ersus solitude Ƅy only Ьy սsing a miniature webcam еverywhere it is really legitimate.


Visit mү webpage download scrabble free

Anonim tha...

I am truly thankful to the holder of this web page who has shared this
great post at at this time.

My homepage gym work out plan

Anonim tha...

Generally I don't read article on blogs, but I would like to say that
this write-up very forced me to check out and do it! Your writing style has been surprised me.

Thanks, quite great article.

Also visit my webpage war of mercenaries cheat engine

Anonim tha...

Excellent weblog right here! Also your site quite a bit up very fast!
What web host are you using? Can I get your associate link on your host?

I wish my website loaded up as fast as yours lol

My weblog ... top probiotic supplements - -

Anonim tha...

Awesome article.

Feel free to surf to my web page; followerss totally

You4Dating.com | Rtk Live | Albasoul Mp3 | Tv dhe Radio | Lajme dhe info